Porady

Jakie płytki wybrać do łazienki?


Wybór odpowiednich, praktycznych i dobrze prezentujących się płytek do łazienki to trudne zadanie. Sprawy nie ułatwia fakt, że oferta jest bardzo bogata i różnorodna, dlatego zdecydowanie się na konkretny model bywa bardzo trudne.


Czy można układać płytki bez fug?


O jednolitej, gładkiej tafli podłogi, która jest modna i optycznie powiększa pomieszczenie, marzy wiele osób. Szukając rozwiązania, pozwalającego na osiągnięcie takiej powierzchni, klienci bardzo często zastanawiają się nad ułożeniem płytek bez stosowania fug. Czy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem?


Czy płytki na ścianę nadają się na podłogę?


Tworząc oryginalne stylizacje wnętrz, wiele osób sięga po nieszablonowe rozwiązania. Z tego powodu bardzo często Klienci zastanawiają się, czy płytki ścienne można położyć na podłodze. Niestety, w niektórych przypadkach byłoby to rozwiązanie niepraktyczne, a nawet niebezpieczne.


Grubość warstwy kleju przy układaniu płytek


Grubość zastosowanej warstwy kleju i wielkość zębów na pacy wynika z wielkości płytek a także zaleceń producenta zaprawy klejowej.


Kalibry płytek


Kalibry czyli grupy wymiarowe to zakresy tolerancji wymiarów płytek. Informacje o kalibrach są umieszczane na opakowaniach płytek nie podlegających rektyfikacji. Na danej realizacji należy zawsze montować płytki w tym samym kalibrze.


Odchylenia wymiarów płytek


Płytki kalibrowane są zebrane w grupy wymiarowe, informacja o dopuszczalnych odchyłkach znajduje się na opakowaniu. Płytki rektyfikowane są szlifowane w procesie produkcji w celu ujednolicenia wymiarów, dopuszczalna odchyłka w przypadku płytek rektyfikowanych to 0,2mm.

Odchyłka w płaszczyźnie płytki (wybrzuszenie) jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z zastosowania naturalnych materiałów i chłonności płytki, jest typowa dla płytek wąskich i długich. Według norm budowlanych dopuszczalna odchyłka wynosi 2mm na jej długości choć staramy się aby była jak najmniejsza.


Płytki rektyfikowane


Rektyfikacja polega na mechanicznym zeszlifowaniu krawędzi płytki na etapie produkcji w celu uzyskania minimalnych różnic wymiarowych na poziomie 0,2mm.